LIPOLIZA INIEKCYJNA

Lipoliza iniekcyjna to zabieg modelowania sylwetki pozwalający na pozbycie się lokalnych złogów tkanki tłuszczowej bez ingerencji chirurgicznej. Efekt zmniejszenia tkanki tłuszczowej obserwuje się każdorazowo po ok. 3 tyg. od wykonanego zabiegu.





WSKAZANIA DO ZABIEGU:

  • podwójny podbródek;
  • byczy kark;
  • miejscowe otłuszczenia;
  • nagromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu, plecach;
  • zbyt szerokie uda, biodra, kolana;
  • ginekomastia męska;
  • modelowanie sylwetki;
  • zniekształcenia po liposukcji;
  • asymetria i zniekształcenia po autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej.




PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:

  • cukrzyca z zaburzeniami naczyniowymi (mikroangiopatie);
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń, twardzina, zespół Sjogrena);
  • niedobory;
  • niewydolność wątroby,  nerek, krążenia;
  • nadwrażliwość na kwas benzoesowy (konserwant), soję i witaminę E, B;
  • alergie na soję, lub inne składniki mieszanek do zabiegu;
  • infekcje;
  • choroby krwi;
  • terapia przeciwzakrzepowa;
  • przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych;
  • choroby nowotworowe;
  • odmowa zastosowania się do zaleceń dietetycznych;
  • ogólnie złe samopoczucie w dniu zabiegu;
  • dzieci, kobiety ciężarne i karmiące;
  • stałe stosowanie leków rozrzedzających krew.




JAKIE MOŻNA PRZEWIDZIEĆ NASTĘPSTWA PO ZABIEGU LIPOLIZY?

  1. Krwiaki, tkliwość. W trakcie zabiegu może dojść do przerwania ciągłości naczyń, w efekcie czego może wystąpić krwiak i zasinienie skóry.
  2. Asymetria – Pewna asymetria występuje u każdego człowieka. Różnice w wyglądzie lub symetrii może także występować po zabiegu. Dodatkowy zabieg może być konieczny w celu poprawy asymetrii.
  3. Przebarwienia skóry/obrzęk – zasinienia skóry i obrzęk i zwiększenie ciepłoty ciała zawsze występują po każdym zabiegu. Skóra w okolicy zabiegowej może wydawać się jaśniejsza lub ciemniejsza niż otaczająca skóra. Rzadko zdarza się jednak, że owe przebarwienie skóry może utrzymywać się przez długi okres czasu lub może pozostać na zawsze.
  4. Przeczulica skóry, świąd są następstwem działania preparatu fosfatydylocholiny i sukcesywnie ustępują po kilku dniach. Rzadko przedłużają się na dłuższy okres czasu, co wynika z indywidualnych predyspozycji.
  5. Ból – Po zabiegu może występować ból o różnym nasileniu. Przewlekły ból występuje rzadko i związany jest zazwyczaj z pociąganiem nerwów przez powstającą tzw. bliznę. Po lekach przeciwbólowych nie należy prowadzić samochodu, nie wolno pić alkoholu.




CZYM SĄ POWIKŁANIA Z WINY KLIENTA?

Powikłania z winy klienta mogą mieć miejsce w następujących przypadkach:

  1. Do tygodnia po zabiegu: nie stosować gorących kąpieli – tylko krótki, chłodny prysznic, sauny.
  2. Zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz podłożenie poduszek pod ramiona. W ten sposób zmniejszy się obrzęk twarzy, gdy zabieg lipolizy był wykonywany na twarzy.
  3. Klient może odczuwać bolesność w obszarze podanym zabiegowi. Częstotliwość oraz nasilenie odczuwalnego dyskomfortu, będzie się sukcesywnie zmniejszać z każdym dniem.
  4. Bezpośrednio po zabiegu odczuwane są lekkie swędzenie i krótkotrwałe pieczenie. Przez najbliższe kilka dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk na obszarze poddanym zabiegowi. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Stan ten jest normalną reakcją organizmu na zabieg, nie wymaga specjalnej troski i ustępuje samoistnie.
  5. Mogą wystąpić także krwiaki, jak po każdym nakłuciu skóry, zalecane jest stosowanie żelu z arniki.
  6. Należy nosić ubranie, które zapina się z przodu lub z tyłu. Należy unikać ubrań zakładanych przez głowę, gdy zabieg lipolizy był wykonywany na twarzy.
  7. Należy unikać słońca i solarium przez 1,5 tyg. po zabiegu.
  8. Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt stabilizuje się w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.
  9. Reakcja organizmu na zabieg lipolizy jest zróżnicowany i indywidualny. Szybkość redukcji otłuszczeń rożni się, tak pomiędzy klientami, jak i pomiędzy obszarami u jednej osoby.
  10. Po zabiegu przez pewien okres czasu ( ok. 4-5 dni ) nie można wykonywać masaży. Po tym okresie czasu wskazany jest masaż limfatyczny.
  11. Bardzo wskazane jest wprowadzenie niskotłuszczowej diety w okresie działania preparatu.
  12. Można w celu zwiększenia efektu przyjmować L-karnitynę – 1 tabl. dziennie.
  13. Nie należy przyjmować leków przeciwbólowych I przeciwzapalnych. Jedynym dopuszczalnym lekiem jest Paracetamol.
  14. Działanie lipolizy można wspomóc zabiegami wykorzystującymi fale radiowe, endermologią i masażami limfatycznymi.
  15. 2 – 5 tyg. mogą utrzymywać się niewielkie zgrubienia w miejscu podania preparatu.




JAK WYGLADA ZABIEG?

Zabieg będzie trwał ok. pół godziny. Po zabiegu klient od razu może wrócić do codziennych czynności. Zabieg polega na wstrzyknięciu na głębokość około 1 cm 0,2-0,5 ml preparatu do tkanki tłuszczowej co 1-1,5 cm. Nie wymaga znieczulenia miejscowego. Zabieg można powtórzyć po 2-6 tygodniach, w zależności od wybranego preparatu. Jest to optymalny czas potrzebny do eliminacji produktów rozpadu tkanki tłuszczowej z organizmu. Dla uzyskania zadowalającego efektu potrzeba średnio od 3 do 5 zabiegów, w zależności od obszaru. Przed zabiegiem dokonuje się pomiarów ciała odpowiednimi urządzeniami i narzędziami, które zapisuje się w zgodzie na zabieg.

W celu optymalizacji ostatecznego efektu zabiegu należy podjąć następujące działania:

  • podaż wody. Należy przyjmować często, małymi łykami, nie czekając, aż pojawi się uczucie pragnienia, 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody dziennie, przez cały okres rekonwalescencji. Ma to ważne znaczenie w procesie oczyszczania organizmu, gdyż tłuszcz z uszkodzonych adipocytów (komórek tłuszczowych) będzie stopniowo wchłaniany przez naczynia limfatyczne, następnie metabolizowany w wątrobie, by w ostatecznym procesie zostać wydalony z moczem;
  • wstrzymanie się od spożywania alkoholu, który nie tylko odwadnia nasz organizm, ale niepotrzebnie, dodatkowo obciąża pracę wątroby, ograniczając wykorzystanie pełnego potencjału do metabolizowania niechcianych komórek tłuszczowych;
  • wspomagać układ limfatyczny i krwionośny w transportowaniu uszkodzonych adipocytów do wątroby. Pomocne w tym są następujące zabiegi: mechaniczny drenaż limfatyczny, endermologia, vacum z bipolarną falą radiową.

Drenaż limfatyczny stanowi formę oddziaływania na układ chłonny, który ma za zadanie poprawę jego motoryki, mikrocyrkulacji i redukcję obrzęków. Manualny drenaż limfatyczny został po raz pierwszy opracowany i opublikowany w latach 30. przez duńskiego fizjoterapeutę Emila Voddera. Składa się z dwóch faz:

  • fazy przesuwania – w której dochodzi do przemieszczenia się płynu w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych poprzez ucisk na tkankę;
  • fazy odprężenia – w której, poprzez biernie utrzymywany kontakt z tkanką, następuje ponowne napełnienie naczyń limfatycznych.

Celem zabiegu jest przywrócenie fizjologicznego drenażu tkankowego oraz tworzenie optymalnych warunków do oczyszczania organizmu i regeneracji uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny zwiększa objętość czasową limfy, czyli czas potrzebny do naprzemiennego napełniania i opróżniania się początkowych naczyń limfatycznych, a tym samym przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych, wzmacnia odporność, ale przede wszystkim wzmaga samoczynną dążność organizmu do oczyszczania się.

  • nie zaleca się przyjmowania po zabiegu leków przeciwbólowych.  Zawierają one w swoim składzie substancje antykrzepliwe i przeciwzapalne, hamujące reakcje organizmu wywołane przez lipolizę. Jedynym dopuszczalnym lekiem jest Paracetamol;
  • unikać drapania skóry. W celu eliminacji infekcji nie należy zdrapywać małych strupków powstałych w miejscach iniekcji. Samoistnie ustępują w ciągu 48 godzin;
  • wstrzymać się od basenu, sauny i opalania skóry.  Nawet jeśli ryzyko infekcji jest niewielkie, należy mieć na uwadze dyskomfort i tkliwość związane ze stanem zapalnym.  Ograniczenie dotyczy 1,5 tygodnia po zabiegu;
  • nie stosować gorących kąpieli – tylko krótki, chłodny prysznic.  Gorąca kąpiel powoduje wzrost temperatury ciała.  1 stopień Celsjusza powoduje przyspieszenie akcji serca nawet o 20 uderzeń na minutę. Oddech przyspiesza, a poziom tlenu się obniża, co może wywołać zawroty głowy, a nawet utratę przytomności. Ograniczenie dotyczy ok. tygodnia po zabiegu;
  • wskazane jest wprowadzenie niskotłuszczowejdiety w okresie działania preparatu, wzbogaconą suplementacją L-karnityny – 1 tabletka dziennie (przy wysiłku fizycznym) lub przyjmowanie (zgodnie z praktyką niemiecką) preparatu Bitterstern® – to mieszanka ekstraktów z gorzkich ziół, która w naturalny sposób wspomaga trawienie i odciążają jelita, zwiększając uwalnianie substancji trawiennych.